آیا مصرف گاز شومینه زیاد است

شومینه گازی دو طرفه کنج با شعله خطی گازسوز

مصرف گاز شومینه به عوامل مختلفی بستگی دارد و این عوامل به نوع شومینه، نحوه استفاده، کیفیت گاز و تنظیمات صحیح شومینه مربوط می شود.

اندازه و نوع شومینه

اندازه و نوع شومینه می تواند در مصرف گاز آن موثر باشد و شومینه های بزرگتر گاز بیشتری را نسبت به شومینه های کوچکتر مصرف می کنند. بنابراین یکی از عوامل مهم در مصرف گاز شومینه، اندازه آن می باشد.

و اما نوع شومینه هم یکی از عوامل مصرف گاز به شمار می رود که می توانیم با جمع بندی و هم فکری شومینه سازان، این مصرف انرژی گاز را به حداقل برسانیم.

برای مثال برخی از شومینه های قدیمی که به صورت آجری یا سنگی قابل ساخت بودند، مصرف گاز زیادی داشتند اما با به کار آمدن شومینه های جدیدتر می توان در مصرف گاز شومینه صرفه جویی کرد و آن را به حداقل رساند.

نوع مشعل شومینه در مصرف گاز

در سال های اخیر به دلیل استفاده از برخی مشعل ها در شومینه های آجری یا سنگی، مصرف گاز شومینه کمی اذیتت کننده بود و این نوع شومینه ها با مصرف بالای خود در بین افراد جامعه کم رنگ تر و به طور کامل حذف شدند.

اما با طراحی های مهندسی شده و شومینه های به روز می توان از مشعل های خطی که نسبت به مشعل های قدیمی مصرف کمتری دارند استفاده کرد. برای مثال مشعل های خطی به صورت کشیده قابل ساخت می باشند و با مشعل های قدیمی که به صورت تپه ای کار می کردند متفاوت هستند.

مشعل های خطی با حفره های کوچک تر و تعداد بالاتر ساخته می شوند که می توانند مصرف گاز کمتر و حرارت بیشتری تولید کنند اما مشعل های قدیمی با حفره های بزرگ و تعداد کمتر ساخته می شدند که می توانستند مصرف گاز را به حداکثر برسانند.

شومینه گازی فلت ال سی دی با مشعل خطی استیل

عایق بندی شومینه 

عایق بندی شومینه می تواند در مصرف گاز آن صرفه جویی کرده و از خروج حرارت به محل های نامناسب جلوگیری کند.

برای مثال می توان از پشم شیشه های مخصوص و نسوز جهت اتلاف انرژی استفاده کرد و با کمترین هزینه از این نوع عایق بندی بهره برد.

بیشتر بدانید:

شاید برایتان سوال باشد که چطور از پشم شیشه استفاده کنیم و در جواب به این سوال باید بگوییم که برای جلوگیری از اتلاف انرژی یا مصرف گاز در مرحله اول، باید دور تا دور شومینه را به طور کامل با پشم شیشه عایق بندی کنیم و این عایق بندی باید به نحوی اجرا شود که هیچ گونه خروجی اضافی در پشت شومینه وجود نداشته باشد.

در مرحله دوم باید دور تا دور لوله خروجی دودکش را عایق بندی کنیم تا در صورت شکستگی یا درز داشتن، از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

شومینه گازی سه طرف نمای شیشه ای با شیشه شفاف نشکن

نحوه استفاده شومینه 

یکی از نکات مهم جهت مصرف گاز کمتر، نحوه استفاده شومینه می باشد که استفاده رایج و پایدار از شومینه می تواند در مصرف گاز آن موثر باشد و اگر شومینه به صورت مداوم با حرارت مناسب روشن باشد می تواند گرما را در داخل خانه به صورت یکسان نگهدارد و نیازی به بالا بردن حرارت نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *